Врњачка Бања се наоѓа на 200 км од Белград и располага со голем избор на хотели ,вили и приватни сместувања.

Позната е по своите лековити води и претставува центар со најсовремена медицинска служба за превенција ,лечење ,дијагностицирање и рехабилитација на органите за варење и шеќерни болести.

Топлата вода во Врњачка Бања има температура од 36.5 степени целзиусови колку што е температурата на човечкото тело по што е единствена во Европа.

Врњачка Бања располага со 7 познати минерални извори: Снежник, Слатина ,Топла Вода, Езеро,Борјак, Бели извори и Врњачко врело, од кои 4 се за лековита терапија (Снежник,Слатина,ТоплаВода и Езеро) додека другите две се користат за флаширање на минерална вода ( Борјак и Врњачко врело )

Врњачките лековити води се користaт за лекување на:

-Шеќерни болести
-хронично воспалување на црева и желудник
-чир во желудник и дванаесетпалачното црево
-болест на бубрежната карлица ,мочниот меур, уринарниот тракт и др болести

ЦЕНИ НА БАРАЊЕ

Соларис ресортот е нов и модерен опремен комплекс во Врњачка Бања, со амбиент кој зрачи со удобност и артистички шарм.Комплексот ви нуди луксузни апартмани и фамилијарни соби со елегантен стил,ресторан,аперитив бар,конференциска сала и паркинг. Исто така нуди и спортски и рекреативни објекти со затворени и отворени базени, фитнес центар,ексклузивен велнес центар и зона за релаксирање.Пријателски и професионален персонал кој ви нуди услуги со највисоки светски стандарди.

Комплексот се наоѓа во мирниот дел на Врњачка Бања во близина на главното шеталиште.Идеално место за одмор и релаксација.

*Цените се изразени по лице од ноќевање

Цената вклучува:

Неограничено секојдневно користење на Wellness центар (базен со солена соба, солена соба, ладна соба, финска сауна, руска сауна, парно купатило, џакузи, арома терапија тушови)
Бесплатен паркинг
Бесплатен интернет
Доплата за пансионски појадок 5 евра, за дете доплата 3 евра
Доплата за ручек 8 евра, за дете доплата 4 евра

Општи услови

Пријавувањето во хотелот е од 14 часот, одјава до 11 часот
Во недела можност за касно одјавување ( по барање)
Туристичка такса 1 евро по лице на ден

Услови за престој на деца

Деца до 7 години бесплатно
Деца до 7 години не плаќаат туристичка такса
Од 7 до 15 години плаќаат туристичка такса 0.5 евра
Од 7 до 12 години плаќаат:

Доплата за :

  • Ноќевање со појадок – 15 евра
  • Полупансион – 18 евра

Децата до 12 години користат солена соба и затворен базен со солена вода е со задолжителна придружба на родител во детскиот термин од 10 часот до 18 часот.