Со богата култура, многубројни историски знаменитости и зачудувачка архитектура, Виена претставува исклучително наследство на познати музичари, уметници, поети и архитекти. Поставен благодатно на источните брегови на реката Дунав, главниот град на Австрија е полн со блескави палати, барокни замоци и збирка од музеи и споменици што треба да се истражуваат. Без разлика дали барате места за посета во еден или пак во повеќе денови, овој елегантен град нуди голем избор на туристички атракции.

Програма

1 Ден: 29.12.2021 (среда) Скопје – Виена

Состанок на групата во 13:30 часот и поаѓање за Виена во 14:00 часот од Дрводекор. Се патува преку Р.Србија и Р.Унгарија со кратки попатни паузи за царински формалности и одмор.

2 Ден: 30.12.2021 (четврток) Виена

Пристигнување во Виена во претпладневните часови. Разглед на градот со локален туристички водич : Операта, Палатите на дворецот Хофбург, Музејот на модерна уметност, Парламентот, Градското собрание, Рингштрасе, дворецот Белведере, катедралата Св.Стефан и Стефанплац. По разгледот, сместување во хотел. Слободно индивидуално време. Ноќевање.

3 Ден: 31.12.2021 (петок) Виена-Братислава-Виена

Појадок. По појадокот одиме на факултативна посета на на Словачката престолнина Братислава. Разглед на старото градско јадро, средновековниот главен плоштад со Роландовата фонтана, Михалската порта, Градското собрание, Катедралата Св. Мартин, Словачкиот национален театар, барокната Палата Palffy во која Моцарт ги изведувал своите дела, Палатата Pauli каде Франц Лист го отсвирел својот прв концерт. Слободно време за индивидуална прошетка. Во договорено време враќање во Виена. Слободно индивидуално време за одмор. Во вечерните часови следува трансфер до градскиот плоштад и дочек на Новата 2022 Година. Во договорено време враќање во хотел. Ноќевање.

4 Ден: 01.01.2022 (сабота) Виена-Скопје

Појадок. По појадокот напуштање на хотелот и можност за организирана факултативна посета на внатрешноста на дворецот Шенбрун и негов разглед со локален водич со вклучена влезница. Слободно време за посета паркот на дворецот . По разгледот, посета на Дунавската кула која е висока 150 метри и овозможува прекрасен панорамски поглед на Виена. Во договорено време, поаѓање кон Македонија. Пристигнување во раните утрински часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 159 ЕВРА ПО ЛИЦЕ
ПРОМО ЦЕНА: 129 ЕВРА ПО ЛИЦЕ ЗА УПЛАТИ ДО 20.11.2021

Во цената е вклучено:
– Превоз со високотуристички автобус на наведената релација
– 2 ноќевања со појадок во хотел со 3* во Виена
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето.
– Организиран трансфер од Битола, Прилеп, Црна Река (Сирково) и Велес

Во цената не е вклучено:
– Разглед на Виена со локален водич -10 евра
– Факултативен излет на внатрешноста на дворецот Шенбрун со вклучена влезница и негов разглед со локален водич – 35 евра
– Посета на Дунавската кула со вклучена влезница -20 евра
– Посета на Братислава – 15 евра
– Патничко осигурување 

НАПОМЕНА:

  • – За реализација на аранжманот, потребен е миниум од 40 патници.
  • – За резервација задолжителна е уплата од 30% од вкупната сума
  • – Доколку патникот сака да резервира одредено седиште, при уплатата во агенцијата може да доплати 10 евра по лице и да бира седиште (освен првиот ред, кој е резервиран за персоналот)
  • – За ова патување задолжителен е сертификат за вакцинација (примени две дози)
  • – За време на патувањето ќе бидат запазени сите протоколи, задолжителна дезинфекција при влез во автобус, одржување на дистанца на патници кои не патуваат заедно.
  • – За време на патувањето во автобус задолжително е носење на заштитна маска со која се покрива устата и носот.
  • – Патниците се должни за цело време траење на патувањето да внимаваат на својата безбедност и на безбедноста на цела група и да ги почитуваат правилата и препораките дадени од страна на водичот.
  • – За овој аранжман важат општите услови на патување