ШРИ ЛАНКА

 • 16.04.2022 – ЦЕНА- 853 ЕУР
 • 23.04.2022 – ЦЕНА- 1148 ЕУР
 • 23.04.2022 – ЦЕНА- 1148 ЕУР
 • 07.05.2022 – ЦЕНА- 948 ЕУР

Софија Аеродром

Поаѓање од аеродромот во Софија со чартер лет до аеродромот Матала, Шри Ланка со GULLIVAIR Поаѓање Аеродром Софија 09.04.2022 – 22:00 часот Пристигнување Mattala Rajapaksa Int Arpt 10.04.2022 – 10:30 часотДен(а)
Аеродром Матала – Ела

Слетување на МЕЃУНАРОДНИОТ АЕРОДРОМ МАТАЛА РАЈАПАКСА и средба со партнерската компанија. Трансфер до Ела, сместување во хотел 4*. Вечера и ноќевање.Ден(а)
Ела – Канди

Појадок. Поаѓање за Канди. Посетете го храмот на Светиот заб на Буда во Канди. Кога забот бил пренесен во Канди во 1590 година, кралот Вимала Дарма Сурија I изградил двокатен храм на територијата на кралската палата, каде што била сместена реликвијата. Оваа реликвија е поврзана со една од најживописните поворки на Исток – фестивалот Есала Перахера. Секоја година, пред полната месечина во август, светилиштето се вади затворено во посебна купола. Во поворката учествуваа десетици слонови покриени во светла облека со ѕвона и илуминации, стотици танчери и акробати. Вечера. Ноќевање во HOTEL AMAYA HILLS 4*.Ден(а)
Канди – Дамбула

Појадок, по појадок, поаѓање за Дамбула. Посета на пештерскиот храм во Дамбула – овде, на врвот на планината (350 m надморска височина) се наоѓа будистички пештерски храм составен од 5 пештери. Во него се наоѓа најголемата колекција на статуи на Буда, многу од кои се стари повеќе од 2.000 години. Следува посета на Кралската ботаничка градина во Пераденија – една од најубавите во Азија. Основана во 1821 година, градината се наоѓа во долината на реката Махавели – најголемата река во Шри Ланка. Една од неверојатните области е колекцијата на растенија во затворен простор (750 видови), чие достоинство се уникатните форми на листовите и разновидноста на цутите. Атракција на градината се украсни орхидеи (околу 100 видови). Градината е позната и по колекцијата од 175 видови палми. Сместување во HOTEL AMAYA LAKE HABARANA 4*. Вечера и ноќевање.Ден(а)
5Дамбула – Сигирия – Пасикуда

По појадокот следи трансфер до Сигирија и посета на скалестата тврдина Ascent Sigiriya. Искачување на Лавовска карпа-Сигирија. Во Шри Ланка, во 5 век п.н.е., Касапа (477-495 н.е.), најстариот син на кралот Датусена (459-477 н.е.), требало да го наследи тронот, но неговиот татко одлучил тоа да биде помладиот син Могалана ( Мајката на Касапа била наложница).Касапа повреден од одлуката на својот татко, решил да го затвори во зандана, а во 477 година тој учествувал и во неговото убиство. Могалана бил преплашен од ужасните постапки на неговиот постар брат и се сокрил во јужна Индија. Плашејќи се од одмазда, Касапа решил да изгради главен град на тешко достапно место. И ја избра карпата Сигирија, висока 180 м. Кралот и неговите архитекти ја расчистиле областа околу карпата и изградиле прекрасен град опкружен со градини со фонтани и базени. Тие ги изградиле и најневеројатните скали на светот: скалите се исечени меѓу шепите, грлото и вилиците на огромен лав. На врвот на карпата била изграден дворец-цитаделата. Таа започнува од „лавовската платформа“, од која останале само шепите. Скалите водат до тераса од 17.000 квадратни метри (1,7 хектари), каде што некогаш се наоѓала палатата. Заминување за Пасикуда и сместување во хотел AMAYA BEACH PASIKUDAH 5* на база нокевање со појадок и вечера.Ден(а)

Слободен ден за плажа и одмор.Ден(а)

Слободен ден за плажа и одмор.Ден(а)

* „Екскурзија до Шри Ланка“: Слободен ден за плажа и одмор * „Екскурзија до Шри Ланка + Сафари“: Ќе уживате во вечерно сафари, вклучувајќи трансфер до Националниот парк Јала и ноќевање во хотелот EKHO SAFARI TISSA
Аеродром Матала – Софија

Појадок. Трансфер до аеродромот МЕЃУНАРОДЕН АЕРОДРОМ МАТАЛА РАЈАПАКСА за чартер лет до Софија.

Цената е во евра и вклучува:

 • – Авионски билет со вклучени чартер лет и аеродромски такси
 • – Еден кабински багаж до 4 кг и чекиран багаж 23 кг.
 • – Сите екскурзии опишани во програмата
 • – Превоз со лиценциран и климатизиран автобус
 • – 3 ноќевања во месноста Дамбула во хотел со 4* на база појадок и вечера
 • – 4 ноќевања во областа Пасикуда во хотел со 5* на база појадок и вечера.
 • – Програма за екскурзија во Шри Ланка со лиценциран водич на руски или англиски јазик.
 •          – Влезни такси за сите знаменитости наведени во програмата;
 • *** Уплтата треба да биде направена во денари по курс 1 евро = 62 мкд.

Пакетната цена НЕ вклучува:

 • –          Виза – 35 $ / при пристигнување на аеродром или на интернет на следниот линк
 • –          Задолжително осигурување за влез во Шри Ланка – 12 $
 • –          Лични трошоци;
 • –          Бакшиши
 • –          Ручеци;
 • –          Пијалоци;
 • –          Горивна такса

COVID 19:

 • –          За влез во Шри Ланка, потребено е да имате негативен PCR тест направен 72 часа пред поаѓањето од Софија.
 • –          За оваа програма задолжително е да имате сертификат за вакцинација за COVID-19, која НЕ го откажува PCR тестот што мора да го направите пред да полетате за Шри Ланка!

 ВАЖНО:

Во случај да организаторот на патување да неможе да го реализира летот поради промена на ситуацијата со СОВИД-19, СИТЕ уплатени суми ќе бидат вратени во рок од десет дена, согласно условите од договорот.

Патувањето не зависи од промена на правилата за влез во Р.Бугарија.

Услови за резервација :

 •  – Авансно плаќање – 30% депозит по лице при регистрација;
 •  – Доплата 30 дена пред датумот на поаѓање.

*туроператорот не сноси одговорност за погрешно дадени информации. 

Рокови за отказ на патувањето:

 • ·         Рокот во кој потрошувачот може да се откаже од договорот (откажување) без пенали е до 60 дена пред датумот на патување.
 • ·         Во случај на откажување од 60 до 30 дена пред датумот на поаѓање, пеналите сево висина на потребниот депозит, според условите на конкретната програма, но не помала од 50% од цената на патувањето.
 • ·      Доколку откажувањето е направено од 29 до 15 дена пред датумот на поаѓање, пеналите се 70% од цената на патувањето;
 • ·      Доколку откажувањето е направено 15 дена или помалку пред датумот на поаѓање, пеналите  се 100% од цената на патувањето.
 • ·      Патувањето неможе да се откаже во случај на позитивен PCR тест, односно пеналите се 100% од цената на патувањето.

Цената е изразена во евра и пресметана во денари, по курс 1 евро = 62 денари.

[contact-form-7 404 "Not Found"]