1 ден 28.02.2024   СКОПЈЕ–МАЛТА

Состанок на групата Скопскиот аеродром 19.30 часот  . Полетување за Ла Валета во 21.25  ч. Пристигнување во 23.15 часот. Трансфер до хотелот .Сместување во хотел. Ноќевање.

2 ден 29.02.2024   МДИНА И ВАЛЕТА

Појадок.  Во пладневните  часови  факултативна  посета   на  Мдина, стариот средновековен главен град на Малта (Тивкиот Град). Прошетка низ тесните поплочени улички и најважните места во градот. Попатна посета на римокатоличка црква Ротунда од Моста, сместена во истоимениот град. Покрај тоа што наликува на Римскиот Пантеон, има огромна купола која некогаш била трета по големина во светот. Таа е најголемата и најпознатата црква во Малта. За време на Втората светска војна, во 1942 година, бомба тешка 500 килограми паднала врз црквата токму за време на миса, ја пробила куполата, паднала внатре и воопшто не експлодирала., Во попладневните  часови се  упатуваме низ сликовитите улички на Валета се до Градините“Barracca”од каде што има панорамски поглед на Големиот Залив и на Трите Града: „Vittoriosa“, „Cospicua“ „Senglea… се до  вечерните   часови. Враќање во хотел. Ноќевање.

3 ден 01.03.2024   МАЛТА–ГОЗО

Појадок. После појадокот се упатуваме на факултативна целодневна посета на Гозо омиленото излетничко место на Малтежаните (Calypso’s Island), вториот најголем остров во Малтешкиот архипелаг. Пред пристигнување во пристаништето Cirkewa, можност за кратка посета на Светилиштето на Пресвета Богородица на Mellieha. Гозо во грчката митологија е наречен островот на Калипсо – грчка нимфа, која го држела Одисеј на нејзиниот остров. Посета на пештерата на Калипсо во Рамла Хамра заливот и прекрасните плажи. Панорамски разглед на Рабат или Викториа, главниот град кој не потсетува дека Мдина била изградена да ја заштити целата популација на Гозо од страшните пиратски напади, заливот Xlaendi… Попладне враќање во хотел.  Ноќевање.

4 ден 02.03.2024    МАЛТА–СКОПЈЕ

Појадок. По појадокот Слободно време за индивидуални активности .Трансфер до аеродром во 18.00 часот.Полетување за Скопје во 21.10 часот.Пристигнување во Скопје во 22.45 часот

ЦЕНА за рана уплата 279€ / 17.300 ден. до 15.01.2024

Редовна цена 329€ / 20.400 ден.

Цената на аранжманот е по особа и  вклучува:

 • Авионски превоз на релација Скопје-Малта-Скопје со вклучени аеродромски такси
 • Багаж со димензии 40 х 30 х 20 cm , максимум 8 kg
 • Трансфер на релација аеродром-хотел-аеродром во Малта.
 • Сместување во Хотел 3* на база 3 ноќевања со појадок
 • Организација и водство на аранжманот
 • Пратител од агенцијата за целото патување

Цената на аранжманот не вклучува:

 • Факултативна посета на Гозо 45€
 • Факултативна посета на Валета и Мдина 40€
 • Влезници за културно историските музеи
 • Доплата за багаж – информација во агенција
 • Патничко осигурување
 • Туристичка такса се плаќа во хотел
 • Индивидуални трошоци

ПРИЈАВУВАЊЕ ЗА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ ПРИ РЕЗЕРВАЦИЈА ВО АГЕНЦИЈА !!!!

Резервација се прави со авансна уплата од минимум 60% од цената на аранжманот и копија од пасош, Комплетна доплата 10 дена пред поаѓање.  

Агенцијата го задржува правото во случај на промена на цена на превоз или не доволен број на пријавени патници да ја измени цената на аранжманот или да го откаже истиот во целост 7 дена пред поагање,како и промена на редоследот на факултативни излети во случај на објективни нрепредвидени причини.

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 25 патници .Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.Калкулацијата за факултативните излети е направена нa минимум 15 особи, пријавувањето е при резервација во агенција.

Важноста на пасошот мора да биде мин 6 месеца до денот  на враќањето