орос е едно од најубавите и најатрактивните места на Кефалонија. Сместен е во подножјето на планините Атрос и Пахни и окружен е со бујна вегетација. Не е класично туристичко летувалиште, повеќе е активно гратче и пристаниште во кое доаѓаат туристи највеќе од Западна Европа. Од главниот град Аргостоли е одалечен 41км, а до Скала 12 км. Порос ги има скори сите содржини, од убави плажи, романтични шеталишта, до најубавите таверни и ресторани на Кефалонија, односно продавници, бутици и сувенирници. Порос е сместен во југоисточниот дел на островот Кефалинија, е тоа е трето пристаниште на островот од кое тргнуваат траектите за Пелопонез.

Lousia Studio & App 2* (локална категоризација) се наоѓаат во срцето на Порос, на 150 метри од плажата а на 120 метри од централната улица цо Порос. Секоја соба поседува кујна и тераса, а на гостите им е овозможен и WiFi интернет во заедничките простории на сместувањето. Собите имаат и клима (со доплата на лице место).

ЦЕНОВНИК

ТерминУслуга1/3 стд1/4 стд
Соба(плаќаат 3 лица)(плаќаат 4 лица)
07.07-18.07.2023Ноќевање + превоз247€245€
16.07-27.07.2023Ноќевање + превоз276€275€
25.07-05.08.2023Ноќевање + превоз276€275€
03.08-14.08.2023Ноќевање + превоз276€
12.08-23.08.2023Ноќевање + превоз265€265€
21.08-01.09.2023Ноќевање + превоз279€279€
30.08-10.09.2023Ноќевање + превоз206€205€

1.ДЕН / СКОПЈЕ – МАКЕДОНИЈА – ГРЦИЈА:

Состанок на групата на договорена локација во Скопје, тргнување во попладневните часови. Следува возење преку Македонија и Грција со кратки паузи поради одмор, како и за регулирање на граничните формалности.

2 – 10.ДЕН / КЕФАЛОНИЈА:

Во утринските часови пристигнување на пристаништето Килини. Следува трансфер со траект до Кефалонија. Пристигнување на преубавата Кефалонија во претпладневните часови и следува краток трансфер до сместувањата. На најголемиот остров на Јонското море ќе поминеме во наредните 10 дена. На островот не очекуваат сјајни факултативни излети. Преку ден ќе уживаме на најубавите плажи, ќе го посетиме чудесното езеро Мелисани, а навечер ќе уживаме во прекрасната марина во Порос. На Кефалонија очекувајте го неочекуваното.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

 • Сместување на база 9 ноќевање во повеќе креветни апартмани/студија/соби во избраниот хотел или вила на Кефалонија/Порос
 •  Превоз со високо туристички автобус на релација Скопје – Порос – Скопје
 • Организација на аранжманот и пратител на групатa

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

 • – Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување
 • – Билет за брод на релација Келини – Порос – Келини кој чини 35 евра
 • – Задолжителна туристичка такса за Грција која се наплаќа од 01.01.2018. година (дневно по соба: приватно сместување – 0,5 евра, хотели 1* и 2*  – 0,5 евра, хотели 3* – 1,5 евра, хотели 4* – 3 евра, хотели 5* – 4 евра) – се плаќа во агенција.
 • – Факултативни излети
 • Индивидуални трошоци.

Напомена:

 • –  За реализација на аранжманот потребен е минимум од 30 патници
 • – Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош, комплетна доплата 7 дена пред поаѓање
 • – Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд
 • – Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето
 • – За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ

Error: Contact form not found.