07.12.22 Поаѓање на групата во 17 ч од Прилеп, преку Грција , ноќно возење со попатни одмори.

08.12.22 Пристигнување во Истанбул во утринските часови, сместување во хотел или се оставаат куферите,па по разгледувањето на Истанбул има сместување.Се продолжува со локален  водич на организирана посета на Азискиот дел – Чамлиџе преку мостовите на Босфорот. Потоа со водичот имаме панорамско  разгледување на градот: мостот Галата, Египетскиот пазар,Јени-џамијата,Хиподромот, Султанахмедовата џамија ,Аја Софија- со влез, Топкапи музејот.Слободно време за шопинг во Аксарај и Капали Чаршија. Ноќевање.

09.12.22 Појадок. Факултативна посета на дворецот Долмабахче Сарај – последна резиденција на Отоманската Империја. Факултативно крстарење со брод по Босфорот. Потоа посета на Цариградската Патријаршија, центар на сите православни цркви, а во нејзина близина е и боемскиот кварт Балат, со стари дрвени куќи во разни бои,со шармантни барови и ресторани. Вечерта посета на стариот кварт со етно ресторани-Кумкапи. Ноќевање.

10.12.22 Појадок.Напуштање на хотелот и се преминува мостот Галата, покрај стадионот на Бешикташ се оди до споменикот на Ататурк на плоштадот Таксим и слободно време за прошетка по булеварот Таксим, кој изобилува со палати од 19-ти век, продавници со познати брендови,ресторани…Можност за посета на најпознатата продавница Коска ,за алва, баклава, локуми и др. На крај, посета на трговскиот шопинг центар Форум, Декатлон, ИКЕА, каде освен добар шопинг може да се посети и атрактивниот аквариум Turkuazoo .Поаѓање за Македонија преку Грција,ноќно  возење со попатни паузи.

11.12.2022 Пристигнување во Македонија  во утринските часови.

ЦЕНА:  6600 денари  (107еур)

За уплати и резервации до 14.11.2022г. =5990 денари  (97еур)

Во цената е пресметано:     

  • – автобуски превоз на дадената релација според протоколот за превоз
  • – 2 Н/П во хотел Buyuk Paris со 3* во центаротИстанбул
  • – разглед на Истанбул со  водич :Сината Џамија, Аја Софија, Патријаршијата,Азискиот дел-Чамлиџе,
  • – посета на : Капали и Аксарај чаршија,квартот Балат,квартот Кумкапи, булеварот Таксим, ФОРУМ…
  • – организација и лиценциран придружник на патувањето

Во цената не е пресметано:

  • – патничко здравствено осигурување-задолжително
  • – крстарење со брод по Босфорот со локален водич-  (20 евра)
  • – факултативна посета на палатата Долма Бахче (превоз+водич+влезница)- 30 евра,
  • -факултативна посета на Топкапи музејот (разглед со локален водич+влезница)-30еур
  • – влезници за други културно историските споменици

Напомена: Краен рок на пријавување до 02.12.2022

За овај аранжман важат општите услови за патување на  СКТМ.

[contact-form-7 404 "Not Found"]