Софија – Истанбул – Делхи

Состанок на аеродромот во Софија. Лет за Делхи преку Истанбул во 16.00 часот со Туркиш Ерлајнс. Слетување на аеродромот во Истанбул во 18.25 часот. Лет за Делхи во 20.50 часот.

Ден(а) 2

Делхи

Слетување во Делхи во 05.15 часот. Пречек од партнерската компанија, трансфер до хотел, по можност, пријавување пред 14:00 часот. Во попладневните часови истражувајте го стариот дел на Делхи – комбинација од стари споменици, тесни улички и раздвижени пазари. Посета на Раџ Гат – споменик подигнат во чест на „таткото на нацијата“ Махатма Ганди, Црвената тврдина (надвор) – масивна тврдина изградена од Шах Јахан во 1648 година. Тврдината се издига до висина од 33,5 метри, гледано од градот, а висока 18 метри, гледано од реката. Посетете ја гробницата на Хумајун, изградена од вдовицата на вториот славен император Мугал Хумајун – извонреден споменик во индо-персиски стил, претходник на Таџ Махал. Продолжуваме со Џама Масџид – една од најголемите џамии во Азија (од надвор), изградена од императорот Шах Јахан и најголемиот архитектонски проект на Могалската империја. Вечера. Ноќевање.

Ден(а) 3

Делхи

Појадок. Денеска ќе продолжиме со Њу Делхи, кој е одраз на британското наследство оставено зад нас. Поделбата меѓу Стариот и Новиот Делхи е, всушност, поделбата на поранешните престолнини на Могалите и Британците, соодветно, како и различниот стил и начин на живот во стариот и новиот дел. Стариот град е претставник на традициите и секој посетител може да го допре до начинот на живот на антиката во сите негови аспекти, разновидност и шарм. Спротивно на тоа, Њу Делхи е град кој се стреми да живее и да се развива според највисоките стандарди на 21 век. Прошетката низ Империал Делхи вклучува посета на Кутаб Минар, највисокото минаре во светот со 73 метри, чиј дијаметар во основата е 15 m и 2,5 m на врвот. Нејзините ѕидови се украсени со врежани реченици од Куранот – светата книга на муслиманите. Минарето е една од најсовршените кули на персискиот свет. После тоа, посетете го Гуридвара Бангла Сахиб, кој е најпознатиот храм на Сиките во Индија. Посветен е на осмиот Сик Гуру Хар Кришан и има езеро во храмот што се нарекува Саровар. Водата се смета за света и е позната како Амрит. Ќе продолжиме до Претседателството, Парламентот и импозантната „Порта на Индија“ изградена во чест на 80.000 илјади војници загинати во Првата светска војна.Вечера. Ноќевање.

Ден(а) 4

Делхи – Агра

Појадок. Поаѓање за Агра (200 км, околу 4 часа). Сместување во хотел. Посета на тврдината Агра, позната како црвена тврдина, исто така прогласена за светско наследство на УНЕСКО. Опкружена со ѕид висок 70 метри, таа е најдолгата тврдина во Индија. Главните атракции на тврдината се Бисерната џамија, Диван-Е-Аам, Јахангири Махал и Диван-Е-Кас. Оваа тврдина е од голем интерес бидејќи повеќето од настаните што довеле до изградбата на Таџ Махал се случиле овде. Покрај тоа, тврдината е пригодна точка за набљудување, откривајќи прекрасен поглед на Таџ Махал.Посета на фабрика за мермер, каде што ќе ја видиме старата техника за производство на мермерни производи „Пиетрадура“. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

Ден(а) 5

Агра – Таџ Махал – Џајпур

Рано утринска посета на Таџ Махал – легендарниот споменик на архитектурата го изгради ужалениот император Шах Јахан, во спомен на неговата сакана сопруга Мумтаз Махал. Ова ремек-дело на мугалската архитектура комбинира исламски, индиски и персиски елементи. Во 1983 година, тој беше вклучен во списокот на светско наследство на УНЕСКО. Зградата е со неверојатни размери, беспрекорна симетрија, проѕирен бел мермер, а блескавиот одраз во водите на каналот е навистина воодушевувачка глетка. Таџ Махал е еден од најубавите архитектонски комплекси во светот и се смета за симбол на вечната љубов. Враќање во хотел на појадок. По појадокот, тргнување од хотел и поаѓање за Џајпур (260 км, околу 5-6 часа). Пристигнување во Џајпур. Сместување. Вечера. Ноќевање.

Ден(а) 6

Џајпур

Појадок. Екскурзија до античкиот главен град Амбер и посета на неверојатната тврдина Амбер, чија изградба започна во 17 век. Пред изградбата на Градската палата во Џајпур, Амбер беше седиште на власта.Јавање на слон до врвот на тврдината (качувањето со слонови е можно само доколку ги има, алтернативно искачувањето се врши со џипови). Тврдината изгледа импресивно, целосно изградена од бел мермер и црвени песочник карпи, со архитектура под влијание на хинду и муслимански стил на декорација и украсување. Прошетка во комплексот дворови и сали. Многу од собите имаат прекрасни фрески, со скапоцени камења и огледала вметнати во ѕидовите. Подоцна посета на Хава Махал. Значењето на Хава Махал е Палатата на ветровите, изградена од Махараџа Саваи Пратап Синг во 1799 година со уникатна пирамидална форма. Има 953 мали прозорци украсени со мали решетки. Малите прозорци им служеа на жените да ги гледаат поворките и различните активности што се случуваа на улиците. Продолжуваме со Градската палата – прекрасната палата ја изградил Махараџа Саваи Џаи Синг за време на неговото владеење. Градската палата е неверојатна со својата архитектура и градини, дворови, згради, како и музеј посветен на самата Градска палата. Јантар Мантар е најголемата камена опсерваторија во светот и тоа ја прави интересна туристичка атракција. Вечера. Ноќевање.

Ден(а) 7

Џајпур

Појадок. Слободен ден, можност за посета на шарениот пазар во Џајпур. Вечера. Ноќевање.

Ден(а) 8

Џајпур – Делхи

Појадок. Напуштање на хотелот. Поаѓање за Делхи (270 км – околу 5-6 часа). Хотелско сместување. Вечера. Ноќевање.

Ден(а) 9

Делхи – Истанбул – Софија

Ран појадок и трансфер до аеродром. Лет за Истанбул во 06.55 часот. Слетување во Истанбул во 11.30 часот Лет за Софија во 14.55 часот Слетување на аеродромот во Софија во 15.10 часот.

ПРОМО ЦЕНА – 1195 ЕУР со вклучени трансфери во Индија, водич и факултативи.

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА :

 • Двонасочен авионски билет Софија-Истанбул-Делхи-Истанбул-Софија
 • Аеродромски такси
 • Традиционален пречек на аеродромот во Делхи
 • 7 ноќевања со појадок и вечера во стандардни соби
 • Трансфер аеродром-хотел-аеродром
 • Сите екскурзии и патувања со автобус се вклучени во програмата
 • Туристички водич за разгледување во Делхи, Џајпур и Агра
 • Јавање на слон за искачување на тврдината Амбер во Џајпур (во отсуство на слободни слонови при пристигнувањето на групата, искачувањето е со џипови)
 • Влезници за музеите и локалитетите посетени во рамките на програмата
 • Медицинско осигурување „Помош при патување во странство“ со покритие од 10.000 евра
 • Водич за време на патувањето.
 • Возење со слон за искачување на тврдината Амбер во Џајпур (во отсуство на слободни слонови при пристигнувањето на групата, искачувањето е со џипови)
 • Влезници за музеите и локалитетите посетени во рамките на програмата
 • Медицинско осигурување „Помош при патување во странство“ со покритие од 10.000 евра
 • Водич за време на патувањето.

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА :

 • Индиска туристичка виза – 90 американски долари
 • Трошоци од лична природа; храна, пијалоци и услуги кои не се споменати во програмата
 • Бакшиш (задолжителен минимален бакшиш за туристички водич и возач – 10 американски долари по лице по град).

Забелешка:

Цените на пакетите за дете се без користење на дополнителен кревет. Децата кои престојуваат на дополнително легло во двокреветна соба плаќаат иста цена како и трето возрасно лице.

Цените на пакетите се во евра и се плаќаат во денари по цена од 62 мкд.

ВИЗЕН РЕЖИМ

 •  Потребни документи за издавање индиска виза:
 • Доставувањето на документите е онлајн
 • Една фотографија во електронска верзија со димензии 5,08 x 5,08 cm.
 • Меѓународен пасош со важност од минимум 6 месеци по датумот на враќање од Индија и најмалку три празни страници за визата.
 • Од 01.06.2016 година, Амбасадата на Република Индија воведе онлајн издавање виза.
 • Повеќе информации на: https://indianvisaonline.gov.in/visa/tvoa.html

УСЛОВИ ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА:

 • Меѓународен пасош со важност 6 месеци по датумот на патување.
 • Депозит при регистрација во износ од 250 Евра
 • Втор депозит во износ од 250 Евра до 60 дена пред поаѓање
 • Доплата до 30 дена пред поаѓање
 • Краен рок за резервација: 10 дена пред поаѓање

РОКОВИ ЗА ОТКАЖУВАЊЕ НА РЕЗРВАЦИЈА И ПЕНАЛИ:

 • До 60 дена пред поаѓање – без пенали
 • Од 60 дена до 30 дена од датумот на поаѓање во износ од 500 евра
 • Од 30-ти ден до датумот на поаѓање, целосниот износ на патувањето
 • Промена на име до 10 дена пред тргнување без доплата

ОТКАЖУВАЊА БЕЗ КАЗНИ И ВРАЌАЊЕ:

 • Во случај на откажување на патувањето од страна на агенцијата, сумата се враќа во рок од 7 дена од денот на откажувањето;
 • Во случај на неможност за патување, поради забрана или ограничувања како резултат на епидемиолошката состојба поврзана со КОВИД 19, уплатената сума се враќа во целост во рок од 14 дена од датумот на поаѓање.

БЕЛЕШКИ:

 • Минимален број на туристи за реализација на програмата: 20
 • Рок за известување за ненаплатени минимум – 10 дена пред поаѓање
 • Промена на цената е можна во случај на: промена на транспортни трошоци (гориво), аеродром, пристаниште и сл. такси; промена од повеќе од 3% на девизниот курс во периодот помеѓу датумот на склучување на договорот и заминувањето; непредвидено зголемување на цената од страна на нашите партнери, како и во други објективно императивни случаи.
 • Цените на пакетите се во евра и се плаќаат во денари по цена од 62 мкд.
 • Авиокомпанијата го задржува правото да го промени времето на полетување и слетување, за што тур-операторот веднаш ќе ги информира корисниците.
 • Тур-операторот НЕ е одговорен за промена на музејските такси и часовите за работа на музејот. Може да се појават промени. Туроператорот го задржува правото да направи промени во редоследот на извршување на програмата од причини надвор од негова контрола и не е одговорен за туристите кои не се примени од релевантните гранични органи.
 • Сите дополнителни екскурзии мора да се побараат и да се платат однапред во агенцијата. Дополнителните денови на екскурзија може да бидат предмет на промена.
 • Пред поаѓање, тур-операторот ќе ги информира туристите за сите барања, процедури и препораки во врска со влезот и престојот во Индија.

[contact-form-7 404 "Not Found"]