За првпат во нашата понуда, скијање во Турција. На само 36км јужно од Бурса се наоѓа еден од најпознатите зимски ски центри во Турција – Uludag. Во минатото познат по Античкото име Olympos Misios, во митологијата познато како место каде што Боговите ја гледале Тројанската војна. Uludag е највисоката планина во Западна Анадолија, со врвот Кара Тепа (2543m). Иделно за скијање и бордање со стази од 28км, со 16 ски лифтови.

Сместувањето е во хотели во Бурса кадешто има жичара од која ве носи директно во планината.

Лоциран на 5 минути пеш од аеродромот хотелот нуди климитизирани соби со внатрешен базен, сауна и фитнес центар.

ЦЕНА ЗА ПРЕВОЗ И СМЕСТУВАЊЕ

 • 269 евра со појадок
 • 282 евра полупансион
 • 294 евра полн пансион

Информации и онлајн продажба на ски пас на линкот: https://www.uludaginfo.com/sayfa/uludag-skipass-fiyatlari

Информативна цена за 4 дневен ски пас за возрасен – 56 евра

БЕСПЛАТЕН ТРАНСФЕР ОД БИТОЛА ПРИЛЕП И ВЕЛЕС

Прв ден 30.01.2021 (сабота)

Средба на групата на Дрводекор во пладневните часови и сместување на багажот. Поаѓање за Турција. Ноќно возење со транзит преку Бугарија, попатни паузи и царински формалности.

Втор ден 31.01.2021 (недела)

Планирано пристигнување во Бурса во утринските часови. По можност сместување во собите веднаш, доколку не, слободно време до check in во 14 часот. Слободно време за запознавање на околината и градот Бурса.

01.02.2021 (понеделник) – 04.02.2021 (четврток)

Слободно време за скијање, користење на спа центар (доколку самиот хотел нуди), индивидуални активности.

Седми ден 05.02.2021 (петок)

Појадок. По појадокот напуштање на собите и групата се упатува кон Истанбул. Пристигнување во Истанбул во пладневните часови. Сместување во соби. Слободно време за одмор и слободни активности. Во договореното време факултативна посета на бизнис делот на Истанбул каде се наоѓаат големите холдинзи, облакодери и високи згради, секоја со свое посебно светло. Се посетува една од највисоките згради во Европа (236м) Sapphire Seyir Terasi (панорамска тераса), можност преку четиридимензионалното небесно возење до хелихоптер над Истанбул да ги посетите најзначајните знаменитости: Галата Кула, Златниот Рог, Сината Џамија, Аја Софија, Топ Капи, Девојачката Кула. Прекрасно искуство на 64иот кат на зградата од која се гледа целиот Истанбул. Оттука, групата се упатува на плоштадот Таксим и најпознатата улица во Истанбул – Истиклал. Слободно време за вечера и шопинг. Во договореното време групата се враќа назад. Ноќевање.

Осми ден 06.02.2021 (сабота)

Појадок. По појадокот напуштање на собите и факултативно крстарење на Босфор. 60 минутно крстарење, незаборавно доживување, еден поинаков Истанбул, сите луксузни вили кои вредат милиони, каде се снимани и најпознатите сцени од популарните турски серии и знаменитостите одблизу. На самото пристаниште можете да пробате традиционален турски сендвич со риба, се продава од интересно украсени бродчиња, има мали дрвени масички и столчиња крај кои можете да седнете и уживате крај морето.

По оваа факултатива, веднаш се упатуваме кон Долмабахче палатата. Првата историска палата во османлиската империја, изградена во европски стил. Од нејзината изградба во 1853-та година до 1922 година (со прекин од 20 години) служела како главна резиденција на султанот. Тука живеел и починал Мустафа Кемал Ататурк, основачот на турската држава, наследена и отпратена во историјата во 19 и 20 век, претходна некогаш и главна (во 16 и 17 век) Отоманска империја.

По ова групата се упатува кон трговски центар каде ќе има слободно време отприлика 2 часа. Во договореното време групата тргнува кон Македонија. Пристигнување следниот ден. (07.02.2021)

Во цената е вклучено:

 • превоз со високотуристички автобус
 • пратител од агенција
 • 5 ноќевања во избраниот хотел (напомена: сите хотели се на барање)
 • 1 ноќевање со појадок во Истанбул во хотел 3*

Во цената не е вклучено:

 • патничко осигурување
 • индивидуални трошоци
 • факултативни разгледи во Истанбул
 • Сафир Сехир со Таксим – 20 евра
 • Крстарење по Босфор – 20 евра
 • Посета на Долмабахче – 25 евра

ДОПЛАТАТА ЗА ДЕЦА Е ВО КОНСУЛТАЦИЈА СО АГЕНТ ОД НОМАД ТРАВЕЛ

 • За сингл соба се доплатуваат 80% дополнително од аранжманот
 • Трет возрасен 20% попуст (доколку хотелот дозволува сместување во типот на собите коишто се во понуда)

Важни напомени:

 • За патувањето е потребно да поседувате валиден биометриски пасош, најмалку 6 месеци пред истек
 • За реализација на патувањето потребен е минимум од 30 патници
 • За време на патувањето во автобус задолжително е носење на заштитна маска со која се покрива устата и носот.
 • Патниците се должни за цело време траење на патувањето да внимаваат на својата безбедност и на безбедноста на цела група и да ги почитуваат правилата и препораките дадени од страна на водичот.
 • За резервација потребна е задолжителна уплата на депозит од најмалку 50% доплата најдоцна до 2 недели пред поаѓање.
 • Со потпишување на договорот на патниците им се доделуваат седишта според времето на уплата, доколку одредени патници имаат посебни барања за конкретно седиште истото го доплаќаат во агенција.
 • Цените се дадени по лице за сместување во двокреветни валидни за најмалку 2 лица во соба.
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најдоцна до 5 дена пред поаѓање доколку не е исполнет бројот на пријавени лица предвидени по програмата за ова патување.
 • За ова патување важат Општите Услови за Патување.
 • Патувањето ќе се одвива според протоколите за безбедноста на здравјето
 • Патувањето ќе се реализира преку Република Бугарија (дозволен транзит) до Турција

[contact-form-7 id="1325" title="Contact Form"]