Кумбургаз е малечко градче, на 60км од Истанбул, кој ќе ве купи со својот шарм и медитерански темперамент. Местото е идеално за одмор и релаксација благодарение на одличните хотели со врна услуга, но пред се и песочните плажи долги 8км, бесплатните лежалки и се разбира МОРЕТО!

Поради неверојатната близина, Кумбургаз е омилена викенд дестинација на жителите на Истанбул, кои тука го наоѓаат својот мир од огромниот сообраќаен метеж во градот. Тоа е доволна причина која не примами да ви го доближиме ова место токму вам. Секако нема да Ве оставиме без да уживате во градот на султаните и два континента, па затоа ќе одиме и во Истанбул.

Хотелот Гранд Голд 4* се наоѓа во централниот дел на Кумбургаз. Располага со голем базен кој е исполнет со солена вода, сопствена песочна плажа со бесплатни лежалки, а исто така и бар во делот кај базенот каде гостите можат да се освежат со кафе, коктел или некоја закуска. Исто така, за сите гости во пределот на плажата и базенот, хотелот секојдневно обезбедува пешкири за користење. Она што ги привлекува гостите да се чувствуваат убаво е пријатниот амбиент, љубезниот персонал и турската гостопримливост. Хотелот располага со двокреветни и трокреветни соби, а распоредот на собите го прави хотелот пред пристигнувањето на гостите. Во целиот објект има бесплатно ви-фи, а во секоја соба има клима уред и пешкири.

EARLY BOOKING ПОПУСТ ОД 15% ЗА УПЛАТИ ОД 30% АВАНС  ДО 15.04.2021!

ПРОГРАМА:

ПРВ ДЕН: Собир на групата на Дрводекор (Скопје) на одредениот датум во вечерните часови и поаѓање према Кумбургаз. Патот не води преку Крива Паланка до граничниот премин Деве Баир (дозволен транзит низ Бугарија). Попатни паузи за царински формалности и одмор.

ВТОР ДЕН: Пристигнување во утринските часови во Кумбургаз. Групата има време да се освежи на рецепцијата или во делот кај базенот додека да дојде времето за сместување во собите (14ч по турско време). Сместување и одморот може да започне.

ТРЕТ до ОСМИ ден: Покрај одмор и уживање во овие денови, еден од нив ќе биде резервиран за прошетка и посета на величествениот град Истанбул, а секако ќе има и денски и ноќни активности за кои ќе се погрижи нашиот претставник од агенцијата кој постојано ќе биде таму.

ИСТАНБУЛ (целодневна екскурзија со пакет 60евра по лице)

По појадокот групата се упатува на факултативна посета на градот Истанбул, каде што следува прекрасното крстарење по Босфорот. 90 минутно крстарење, незаборавно доживување, еден поинаков Истанбул, сите луксузни вили кои вредат милиони, каде се снимани и најпознатите сцени од популарните турски серии и знаменитостите одблизу.

Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул со посета на најубавите места во Азија. Ова е фантастична прошетка низ Истанбул, автобуска екскурзија со која се доживува неверојатното искуство со преминување од европската кон азиската страна на Истанбул по еден од мостовите над Босфор со посета на најзначајните места во Азија, кои буквално ќе ви го одземат здивот. Следуваат три прекрасни места во Азија, џамијата на претседателот Ердоган, потоа местото Ускудар, кое нуди неверојатен поглед кон Моминската кула, и на крајот населбата Кадикој, каде ако Таксим е најпопуларен во европската страна, тоа е Кадикој на азиската. Мали, тесни улички, преполни со елитни кафулиња, ресторани, продавници, типично турски, со европски шмек. Место каде ќе имате слободно време да се сплотите со ова место, да прошетате и да се напиете кафе. По завршувањето на овие посети, предвидено посета на трговски центар за шопинг. Враќање во хотел во вечерните часови. Ноќевање.

ДЕВЕТТИ ДЕН: Одјавување од собите во утринските часови. Куферите се оставаат на рецепцијата и слободно време на базенот и плажата додека да дојде време за поаѓање кон Македонија. Поаѓање во договорено време и планирано пристигнување во доцните вечерни или раните утрински часови.

НАПОМЕНА:

 • – Цените се дадени по лице за 7 ноќевања во Hotel Grand Gold 4*  со појадок и вклучен автобуски превоз
 • – Доплата за вечера 8 евра по ноќ по лице (се плаќа во хотелот)
 • – Поаѓање од Скопје од Дрводекор еден ден пред наведените датуми во табелата во вечерните часови
 • – Трансфери: Битола, Прилеп, Дреново, Росоман, Велес – доплата 10 евра по лице
 • – Хотелот располага со двокреветни и трокреветни соби
 • – За сингле соба се доплаќа 70% од редовната цена
 • – За уплатени 2 смени, на промотивните цени нема дополнителен попуст, а на редовните цени се одземаат 20 евра
 • – За сопствен превоз се одземаат 20 евра по лице на редовните цени, на промотивните цена нема попуст
 • – За време на престојот за сите смени ќе има преставник од агенција
 • – Користењето на собите започнува првиот ден од 14:00 часот, а се напуштаат последниот ден до 09:00 часот по локално време (багажот се остава во рецепцијата, предвидена за куфери)

Плаќање за деца (услови поставени од самиот хотел):

 • – Дете од 0 до 3 години не плаќа и дели кревет со возрасен
 • – Дете од 3 до 8 години на класичен кревет плаќа 50% од цената на аранжманот,доколку патува со двајца визрасни
 • – Едно дете со еден возрасен плаќа цела сума

ОПШТИ УСЛОВИ:

 • – За резервација задолжително уплата аванс 30% од вкупниот износ, целосна доплата 7 дена пред патување.
 • – Цените се дадени по лице во евра, плаќањето е во денари (1 еур = 62 мкд.)
 •  – Задолжително патничко осигурување – Може да се купи во агенцијата
 • – Во собите можат да престојуваат онолку лица колку што платиле за престојот во собата
 • – За хигиената на собите се грижат гостите
 • – Сите настанати штети за време на престојот се на товар на патникот
 • – За ова патување потребен е валиден биометриски пасош со важност 160 денови од денот на патувањето
 • – Агенцијата го задржува правото да објави дел од слободните (непродадени) капацитети на Last Minute понуда, претходно направените и потврдени резервации нема да подлежат на какви било промени во цената.
 • – За време на патувањето ќе бидат запазени сите протоколи, задолжителна дезинфекција при влез во автобус, одржување на дистанца на патници кои не патуваат заедно.
 • –  При влез во автобус задолжително мерење на телесна температура на секој од патниците, во случај на покачена телесна температура лицето нема да може да патува, согласно протоколите и препораките за меѓународен сообраќај
 • – За време на патувањето во автобус задолжително е носење на заштитна маска со која се покрива устата и носот.
 • – Патниците се должни за цело време траење на патувањето да внимаваат на својата безбедност и на безбедноста на цела група и да ги почитуваат правилата и препораките дадени од страна на водичот.
 • – Со оваа програма важат ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ НА СКТМ
[contact-form-7 id="1325" title="Contact Form"]