Анталија – Кападокија 

Земја на феномени со лет од Софија

Пред милиони години, во зората на човечката цивилизација се појавила земјата на «самовилските бајки» и стотици пирамиди во централното Анталиско подрачје – земја со еден од најневообичаените пејзажи во светот. Откријте ги  заедно со нас неповторливите историски места: убавината  на Кападокија и турската Ривиера.

Прв ден: Софија– Аеродром Анталија – Сиде (65 км)

Полетување од  Софија за Анталија со чартер лет од Терминал 1 на аеродромот во Софија. Слетување  на аеродромот во Анталија. Средба со претставникот од  фирмата партнер во Анталија. Трансфер до хотел. Сместување. Вечера. Слободно време. Ноќевање.

Втор ден: Сиде – Коња (240 км), Коња – Кападокија (220 км)

После појадокот  одиме  за Кападокија. Овој пат  Ве водиме на неверојатна екскурзија  преку планината Тавор до Коња, поранешна престолнина на  Селџуската империја. Коња – тоа е «зелената оаза», каде  прекрасните со убавина  растенија и реки создаваат неповторлива смирувачка атмосфера.  Зо време на таа екскурзија  Вие ќе можете да посетите една од верските светилишта  во тие места – мавзолејот на исламскиот филозоф Руми. Мевлана Руми е основател на мистичниот суфиски орден на «вртечките дервиши», чиј танц е божествена молитва и хипнотизирачка медитација(вклучена во цената). Пристигнување  во Кападокија. Сместување во хотел. Вечера. Слободно време. Ноќевање.

Трет ден: Кападокија

Кападокија – “Земјата на убавите коњи” е музеј на отворено, вклучен во списокот на Светското наследство на UNESCO. Земја извадена од соништата  и фантастичните приказни. Ветерот и сонцето извајале чудни формации од карпите , а околу 5 века човечката  рака ги издлабила  во нив едни од најстарите христијански цркви и манастири. Тука Апостол Павел ги води првите христијани, тоа е родното место на Св. Георги и Св. Василиј Велики.

Кападокија пред се’ е мистичен преубав пејзаж, создаден од самата природа: розови и бели скали, недопрени  «магични кули». За Вас ќе се организира  екскурзија по тој магичен пејзаж , таканаречен уште и  «пејзаж месечина». Ќе го посетите познатото  поклоничко место Гореме со уникатните по убавина пештерни населби, врежани во карпите домови и цели дворци, споменик, кој се наоѓа под заштита на UNESCO. Ќе  бидете восхитени  од извајаните од камен  гостински соби и спални, манастири и цркви. Ќе видите и храмови на православна Византија: школата на свети апостол Павел, зидни фрески  на православни светци, Библиски приказни во  древни фрески. Исто така по желба од Ваша страна, ќе ви биде предложена панорамска екскурзија со балон над волшебниот пејзаж на Кападокија(со доплата).  Ќе можете од «птичја перспектива» да ја разгледате неповторливата убавина на тоа место. Вечерта ќе имате можност  доколку имате желба  да земете учество во прекрасна кападокиска  вечер, каде ќе  можете да уживате во нивниот фолклор и интересни танци (со доплата  – 30 евра со вклучени пијалаци и програма). Враќање во  хотелот. Вечера. Ноќевање.

Четврти ден: Кападокија

После појадокот  заминување  за еден од подземните градови. Таму нацело под земјата се ископани  десетици километри галерии= простории за сечење, изградени уште  пред 4000 години од Хетите, кои стигаат понекогаш  до 20 спратови надолу во земјините недра. Тие служеле за се’, со кое треба да располага еден град – резервоари за вода, складови за жито, мелници, штали, живеалишта. Според некои историчари, во кападокиските карпести манастири и подземни градови живееле до 80000 жители. Посета  на долината Зелве – природен феномен со “чудесни” карпести оџаци, кои се издигаат  на височина 30–40м и центар за обука на монаси. На крај ќе посетите карактеристична  за областа  занаетчилница  за производство на ќилими. Ние ќе Ви ги покажеме сите стадиуми на производство, а ќе имате можност и да си купите . Вечерта можете да уживате во мистичната церемонија, наречена «дервиши што се вртат» со хипнотизирачка молитва и божествена служба, во еден од самовилските керван – сараи (со доплнителна доплата – 20 евра). Враќање  во хотелот. Вечера. Ноќевање.

Пети ден: Кападокија– Сиде (460 км)

После појадокот ќе се упатите на прекрасна екскурзија преку планината Тавар кон Средоземноморското крајбрежје. По патот ќе  го посетите Селџускиот карван – сарај по Патот на свилата. Големите згради со раскошно украсени врати создаваат слика на тврдина  од источните приказни. По пристигнувањето сместување во хотел  во регионот  на Анталија. 

Шести ден: Сиде – Анталија – Сиде (150 км)

Појадок. Обиколка на Анталија (вклучена во цената). Тој ден ќе го посетите еден од најубавите  градови на Турската Ривиера – Анталија. Стариот град, плоштадот на Републиката, симболот на градот  – минарето Ивли, споменикот  на основачот  на градот- пергамскиот цар Атал ІІ, портата на Адријан / изградена во  чест на посетата во градот на римскиот император Адријан во 130 г. п.н.е., водопадот Доден. Исто така, ќе Ви биде претставена можност, да разгледате бутици за кожени и бижутерски производи. Занаетчиите од областа ќе Ви предложат рачно направени турски производи. Враќање во хотел. Вечера. Слободно време. Ноќевање. 

Седми ден: Сиде

Тој ден ќе Ви ја предложиме една од најинтересните историски екскурзии. Екскурзија до Демре, Мира и Кекова (со дополнителна доплата – 65 евра со вклучен ручек) – на оваа екскурзија ќе го посетите древниот град Мира, основан во 5 в.п.н.е., ќе ги  видите скалните гробници од  епохата на Ликискиот сојуз, римски театар и ќе ја  посетите црквата, каде е погребан Свети Николај Чудотворец. Исто така ќe Ви раскажат за чудни свети места. Ако решите, дека сакате полудневна екскурзија, може да изберете Екскурзија до Сиде и Манавгат (со дополнителна доплата – 40 евра со вклучен појадок) – на таа екскурзија ќе го посетите античкиот  град Сиде, водопадот во Манавгат, џамијата  Кулие (Kulliye) во Манавгат, како  и ќе имате  време за плажа и ќе се повозите на јахта. (Може да изберете само една од предложените екскурзии во тој ден). Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање. 

Осми ден: Сиде – Аеродром Анталија – Софија (65 км)

Појадок. Tрансфер од хотелот до аеродромот  во Анталија. Полетување за Софија со чартер лет  и слетување на аеродромот во  Софија Терминал 1.

Термини:

 • 03 Април
 • 10 Април
 • 13 Април
 • 17 Април
 • 20 Април
 • 24 Април
 • 27 Април

ПАКЕТ “СТАНДАРД “:  – 301 еур по лице (за минимум двајца во двокреветна соба)

Хотели за сместување по пакет “Стандард”:

Анталиja – HANE SUN 5* (или сличен)
Кападокија – BY CAPPADOCIA 4* – (или сличен)

ПАКЕТ СТАНДАРТ ПЛУС “: 374 еур по лице (за минимум двајца во двокреветна соба)
Хотели за сместување за “ПАКЕТ СТАНДАРТ ПЛУС” :

Анталија –  SULTAN OF DREAMS HOTEL & SPA 5* – (или сличен)
Кападокија – MINIA CAVE – (или сличен)

* овие се карактеристични и типични хотелите во регионот, изградени од камен, домашно опремени во кои се нуди вечера на мени.

Цените се по лице во евра и вклучуваат:

 • Авионски билет;
 • Аеродромски такси;
 • Багаж – 7 кг. Рачен и 20 кг. чекиран;
 • Разглед на Анталија;
 • Посета  на Мавзолејот на Руми Мевлјана;
 • Транспорт со лиценциран автобус;
 • 4 ноќевања во Анталија / Сиде во хотел 4*/5* на база појадок и вечера ;
 • 3 ноќевања во Кападокија во хотел 4*/Бутик на база појадок и вечера ;
 • Програма за екскурзија во Кападокија со лиценциран водич на бугарски јазик;
 • Сите обиколки, посети и екскурзии се одржуваат со лиценциран автобус.

Цените не вклучуваат:

 • Трошоци од личен карактер;
 • Ручек;
 • Пијалоци;
 • Дополнителни екскурзии:
 • Летање со балон – СПЕЦИЈАЛНА ПРОМО  ЦЕНА 130 евра (50 евра уплата при резервација, 80 евра доплата на лице место), за комплетна уплата на лице место цената е 150 евра;
 • Кападокиска вечер со пијалаци и програма – 30 евра;
 • Ритуал на дервишите – 20 евра;
 • Сиде и Манавгат – 40 евра;
 • Џип сафари – 45 евра;
 • Карти за влез  на музеите во Кападокија: Влезници за музеи во Кападокија: подземен град Кајмакли (60 TL), карпа црквите во Гореме (100 TL) и Учисар (20 TL), Каравансарајот Султанхан (20 TL); Црнaтa црква Гореме – 30 турски лири;; (цените на влезниците се моментални и може да подлежат на промени)
 • Сите услуги по сопствена желба;
 • Такса – 15 евра по лице за целиот престој;

УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ:
1. Плаќање:
– Авансно плаќање од 30 % депозит по лице ;
– Доплата: најдоцна до 30 денови пред датумот на патување;

2. Неопходни информации за лицата кои ќе патуваат:
–  Име и презиме по пасош;
–  Единствен матичен број (ЕМБ) или датум на раѓање, ако лицето е странски државјанин;
–  Број на пасош и датум на важност ;

*Туроператорот не носи одговорност за испратени неточни податоци.
3.  Рок за откази:
–  Крајниот рок, во кој клиентот може да се откаже од договорот (отказ), без пенали е до 60 дена пред датумот на патување.
– При откази од 60 до 30 дена  пред датумот на патување, пеналите се во размер на уплатениот депозит, согласно со условите  на конкретната програма, но не помалку од 50% од цената на патувањето.
– Ако отказот  е од  29 до 15 дена пред датумот  на патување , пеналите се  во размер на 70% од цената на патувањето
– Ако отказот  е 15 и по-малку денови пред датумот на патување, пеналите се  во размер на 100% од цената на патувањето

ВАЖНО: Поради постојана промена на цените на горивата авиокомпаниите можат да наплатат  т.н. горивна такса (fuel surcharge). Во тој случај туроператорот го задржува правото да ја промени цената на патувањето со реалната вредност  на горивната такса и таа ќе се  додава на сите резервации за летот, за кој е наменета, без разлика  кога се направени. Цените на горивата во програмата во Софија  и Анталија се калкулирани со параметри $700/тон и 1 евро = 1,18 долари. При промена на цените на горивата може да биде пресметана горивна такса. Таа такса треба да биде објавена од страна на тоуроператорот  и платена од страна на клиентот  не подоцна од 21 ден пред  датумот на заминување.

ВНИМАНИЕ: Авиокомпанијата го задржува правото  за промена на часовите  на полетување  и слетување , за кое  агенцијата навремено ќе ги информира патниците.

Важна информација: За патување до Турција е потребен валиден меѓународен пасош. Пасошот  треба да е со валидност најмалку  6 месеци по датумот на враќање во земјата.

Забелешки:   

 • >>Посочените цени се ексклузивни за објавениот  период.
 • >>Минимален број патници за реализирање  на програмата – 30.
 • >>Патувањето  не е погодно  за лица со ограничена подвижност.

Неопходни документи:

 • – меѓународен пасош со минимална валидност 6 месеци;
 • – не е потребна виза , санитарни или други специфични барања за патување во Турција;

Корисна информација:

Некои од  дополнителните екскурзии се реализираат при определен минимум. Возможна е промена на цените на дополнителните екскурзии предложени на лице место или откази од причини кои не зависат  од  туроператорот, како лоши метеоролошки услови или слични.

Можна е промена  во редоследот  на разгледувње  на забележителностите во програмата.

Важно: За Деца до 18 г. кои патуваат  без родителите или само со еден од нив треба да имаат оригинал и копија на нотарно заверен документ (полномошно), дека и двајцата  родители се согласни детето да патува во странство. Ако дете под 18 години патува само со еден од родителите (или со друг придружник, а не родител), тој треба да носи нотарско заверено полномоштво од родителот кој не патува + копија од него (а ако патува со друг придружник – и од двајцата родители) за излез на детето во странство (во случај детето да патува  со двајцата  си родители, но тие се со различни презимиња, тие треба да достават извод на раѓање  на детето, како и копија од истото). Тој документ ќе послужи пред граничните власти.

* Минимален број на патници за реализирање на патувањето: 30 (Рок за отказ од страна на агенцијата  при недостаток на пријавени туристи – 20 дена пред патување).

ПРОТОКОЛИ ЗА ВЛЕЗ ВО ТУРЦИЈА

При влез во Р. Турција, според Covid-19 протоколот потребно е да се приложи еден од следните документи:

Почнувајќи од 15 март 2021 година, патниците кои патуваат за Турција се должни да пополнат „Електронски формулар“ во последните 72 часа пред нивното патување на следниот линк:  https://register.health.gov.tr

* Негативен PCR или негативен Брз антиген тест (копија од Тестот задолжително носете со вас), или
* Потврда за вакцинација од Covid-19 (14 дена по примена втора доза од вакцината). Сертификат за вакцинација задолжително носете со Вас, или

* Сертификат за прележан Covid-19 (можно е патување по 1 месец од потврдената инфекција, но, максимум до 6 месеци од датумот на тестирање). Сертификатот задолжително носете со Вас.

ПРОТОКОЛИ ЗА ВЛЕЗ ВО МАКЕДОНИЈА

Во делот на мерките поврзани со патувања на граѓаните со важност од 01.09.2021г. се додава точка 14, со која при влез во државата сите лица (домашни и странски) треба да приложат еден од следните документи:

 1. Сертификат / потврда за извршена имунизација (вакцинација)од вирусот SARS-CoV-2, односно примени најмалку 2 дози на вакцина против COVID-19;
 2. Сертификат /потврда за прележан COVID-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето;
 3. Медицинска потврда со негативен резултат од RT PCR SARS-CoV-2 тест,направен во рок од најмногу 72 часа пред влез во нашата држава;
 4. Негативен резултат од брз Тест за Антиген направен во рок од најмногу 48 часа пред влез во нашата држава.

Патниците (над 18 години) кои немаат сертификат за извршена имунизација или за прележан COVID-19 во последните 45 дена, доколку не сакаат да бидат упатени во домашна изолација ќе треба да направат тест за време на престојот во странство непосредно пред враќањето за Македонија.

[contact-form-7 404 "Not Found"]