09.10.21 Поаѓање во 00:30 ч со автобус, преку Албанија за Будва. Пристигнување во Будва во утринските часови, прошетка во стариот дел на Будва каде можат да се видат црквите Св.Иван, Св.Марија… Сместување во студиа и апартмани. Слободно време за прошетка и уживање во Стариот град на Будва. Ноќевање.

10.10.21 Поаѓање за Цетиње – старата престолнина на Црна Гора, со Цетинскиот манастир – симболот на Црногорската духовност, во кој се најдуваат моштите на св. Јован Крстител, палатата на Крал Никола… Потоа се продолжува за Острог, пристигнување и посета на Манастирот Василие Острошки, кој е сместен во карпест планински масив и е најголемо Црногорско светилиште и манастир на Балканот. Основан од Василије во 17 век и се верува дека моштите на Св. Василије Острошки се чудотворни и се наоѓаат во Горниот Манастир. Попладнето поаѓање за Македонија со попатна посета на трговскиот шопинг центар Делта Сити во Подгорица, па преку Скадарското езеро низ Тирана продолжување за Прилеп со попатни паузи. Пристигнување во Прилеп во ноќните часови.

Цена: 2400 ден.

Во цената е вклучено:

  • – автобуски превоз на дадената релација
  • – ноќевање во студиа и апартмани
  • – посета на Будва, Цетиње и Острошки манастир
  • – организација и придружник на патувањето

Во цената не е вклучено:

  • – осигурување
  • – влез во Цетиње и туристичка такса на Острог – 2 евра
  • – автобуски превоз од Долниот до Горниот манастир Острог – повратна (2 – 3 евра)

Напомена: Рок на пријавување до 05.10.2021 година.

За овој аранжман важат општите услови за патување на СКТМ.

   

[contact-form-7 404 "Not Found"]