Луковска Бања е лоцирана во јужниот дел на Србија, на источните падини на Копаоник. Со поставеност од 681м надморска висина, таа е највисоката бања во Србија со пријатна умерено континентална клима и голем број на сончеви денови. Карактеристична е по своите термо минерални извори, едни од најбогатите во земјата, недопрената природа на шумовитиот Копаоник и чистиот планински воздух. Модерните погодности и базени во Велнес и СПА центарот на хотел Јелак во комбинација со релаксираните прошетки низ преубавата природа се подлога за идеален одмор.


Програма на патување: 1.Ден  06.03.2021 (Сабота)      СКОПЈЕ – ЛУКОВСКА БАЊА

 • Состанок на групата рано наутро во 05.30ч на паркингот кај Хотел ВИП, поаѓање за Србија во 06.00ч. Патувањето се одвива преку граничниот премин Табановце со кратки паузи за одмор и обавување на царински формалности. Околу пладне пристигнување во Луковска Бања и сместување во Хотел Јелак 4*. Ручек Слободно попладне одмор и релаксација со користење на СПА содржините на хотелот вклучени во цената. ВечераНоќевање.


2.Ден 07.03.2021 (Недела)       ЛУКОВСКА БАЊА

 • Појадок. Во 10.00 часот заминување на прошетка до поширокиот центар на Луковска Бањa, доколку временските услови се поволни, можност за посета на црквата Св.Мина со автобуски превоз и локален водич. Враќање во хотел. Ручек. Слободно попладне за одмор, релаксација и користење на велнес содржините на хотелот. ВечераНоќевање.


3.Ден 08.03.2021 (Понеделник)   ЛУКОВСКА БАЊА – СКОПЈЕ 

 • Појадок. Напуштање на собите според хотелското правило. Слободно време за индивидуални активности и прошетки до времето предвидено за заминување. Поаѓање за Македонија во 12.00 часот. Патувањето се одвива преку граничниот премин Табановце со кратки паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во  Скопје во вечерните часови.

Цена на аранжманот  – 149€ за резервации до 31.03.21

Редовна цена на аранжманот  – 159€

Цена за најмалку 2 лица во соба

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • – Автобуски превоз на наведената релација
 • .- Сместување во Хотел “Јелак 4*” на база 2 ноќевања (ТВ, Wi-Fi конекција, бањарки и фен за коса).
 • – Исхрана на база полн пансион (појадок, ручек и вечера класично послужување).
 • – Користење на надворешен и внатрешен базен со термална вода со температура од 33-35⁰C.
 • – Користење на Велнес центар (солена соба, парно купатило, сауна, топли клупи – тепидариум, релакс зона).
 • – Организирана прошетка низ Луковска Бања со локален водич.
 • – Туристичка такса. 
 • – Организација и реализација со туристички придржник. 

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • – Задолжително патничко осигурување.
 • – Индивидуални трошоци (пијалоци, масажи и останати неспоменати услуги)


Попусти и опционални доплати:

 • – Дете 2-4,99 год. во придружба на 2 возрасни на дополнителен кревет бесплатно во хотел плаќа само превоз 25€/1.550ден (на барање).
 • – Дете 5-10год. во придружба на 2 возрасни на дополнителен кревет плаќа 70€/ 4.340ден (на барање).
 • – Трет возрасен на дополнителен кревет плаќа полна сума (на барање). 
 • – Доплата за еднокреветна соба 30€/1.860ден (на барање).
 • – Доплата за одбирање на ред на седење во автобус – 10€/620ден (мин. 2 седишта)
 • – Намалување за сопствен превоз -10€/620ден од патник. 


Напомени:

 • – За патувањето е потребно да поседувате валиден биометриски пасош, најмалку 3 месеци пред истек, или валидна лична карта.
 • – За реализација на патувањето потребен е минимум од 25 патници. 
 •  – Капацитетот на автобусот за ова патување е 50% исполнетост според моменталниот протокол за автобуски сообраќај.
 • – За време на патувањето ќе бидат запазени сите протоколи, задолжителна дезинфекција при влез во автобус, одржување на дистанца на патници кои не патуваат заедно.
 •  – При влез во автобус задолжително мерење на телесна температура на секој од патниците, во случај на покачена телесна температура лицето нема да може да патува, согласно протоколите и препораките за меѓународен сообраќај, а уплатениот износ нема да биде рефундиран.
 • – За време на патувањето во автобус задолжително е носење на заштитна маска со која се покрива устата и носот.
 • – Патниците се должни за цело време траење на патувањето да внимаваат на својата безбедност и на безбедноста на цела група и да ги почитуваат правилата и препораките дадени од страна на водичот.
 • – За резервација потребна е задолжителна уплата на депозит од најмалку 5% доплата најдоцна до 3 недели пред поаѓање.
 • – Со потпишување на договорот на патниците им се доделуваат седишта според времето на уплата, доколку одредени патници имаат посебни барања за конкретно седиште истото го доплаќаат во агенција.
 • – Цените се дадени во евра за уплата исклучиво во денарска противвредност по курс 1€=62мкд. 
 • – Цените се дадени по лице за сместување во двокреветни валидни за најмалку 2 лица во соба.
 • – Реализацијата на излетите е во зависност од временските услови, организаторот го задржува правото во случај на неповолни временски услови да ги откаже излетите.
 •  – Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најдоцна до 7 дена пред поаѓање доколку не е исполнет бројот на пријавени лица предвидени по програмата за ова патување.
 •  – Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на активности во програмата, во случај на потреба.
 •  – За ова патување важат Општите Услови за Патување на СКТМ
[contact-form-7 id="1325" title="Contact Form"]