КРСТАРЕЊЕ LAVRION (ATINA) – MYKONOS – MILOS – AGIOS NIKOLAOS (KRIT) – PIREA – ATINA (All Inclusive) – 27.07 -01.08.2021

КРСТАРЕЊЕ LAVRION (ATINA) – MYKONOS – MILOS – AGIOS NIKOLAOS (KRIT) – PIREA – ATINA (All Inclusive) – 27.07 -01.08.2021

КРСТАРЕЊЕ ГРЧКИ ОСТРОВИ – ALL INCLUSIVE – CELESTYAL  CRYSTAL

LAVRION (ATINA) – MYKONOS – MILOS – AGIOS NIKOLAOS (KRIT) – PIREA – ATINA

Брод крузер – CELESTYAL CRYSTAL

КРСТАРЕЊЕ (All Inclusive) – СЕ ВКЛУЧЕНО НА БРОД, ХРАНА И ПИЈАЛОЦИ, ПРИСТАНИШНИ ТАКСИ И БАКШИШИ, ПРЕВОЗ ОД ПРИЛЕП, ЕКСКУРЗИИ

термини:    27/28 ЈУЛИ 2021 (поаѓање од Прилеп на 27 јули )

Цена:  399 евра  по лице  (плаќање во денарска противредност)

27.07.21 Состанок  на групата и поаѓање за Лаврион (Атина -Грција),  царински формалности, попатни паузи…

1 ден Пристигнување во Лаврион и подготовка за  чекирање и формалности на нашиот брод крузер, елегантниот Celestial Crystal, качување на бродот и добивање картиците за кабините, и одма качување на палубата за да не го испуштиме уживањето во глетката на напуштањето на бродот на пристаништето Лаврион. Во 13 ч бродот крузер почнува да крстари, го напушта пристанштето на Лаврион (Атина) и се упатува кон прекрасниот остров Миконос,  кој е дел од Кикладите, помеѓу Тинос, Сирос, Парос и Наксос. Пловиме, почнувате да го сонувате вашиот сон... почнувате да   го  запознавате  вашиот брод и да уживате во сите негови видови на услуги и погодности . Со толку многу игри,  натпревари, емисии и музички настапи, уживање во храната и пијалоците, базен, џакузи, фитнес, сауна, спа, забави, јога, танц, никогаш не е досадно на бродот Celestial Crystal. Секако можете да излезете на некој дел од палубите и да се препуштите  на слободата што ја  дава бесконечното синило на морето, да ги нахраните сите сетила со тишината и убавината на Егејот, чистиот морски воздух, слободата на духот… Пристигнување на Миконос во 18 ч, шатл превоз и започнува  истражувањето, да се почувствува  пулсирањето на овај фамозен островот, еден од најпосакуваните острови во светот, индивидуално или групно,  бродот  го напушта  Миконос во 02.30 ч по полноќ што дава можност и за истражување на ноќниот живот на островот Миконос. Враќење на крузерот… бродот  продолжува со  крстарењето кон островот Милос …

2 ден Утрото во 08 ч бродот пристигнува на вулканскиот островот Милос, островот на боите, кој исто е дел од групата острови Киклади, еден од најкаректеристичнит,  најспектакуларните острови, карактеристичен по своите вулкански  облици, различните колоритни бои на морето и копното, шарениот остров, островот е во форма на потковица, островот каде во 18:20 година беше пронајдена светски познатата  Venus de Miloстатуата на Венера од Милос и однесена во музејот Лувр во Париз, каде и сега се наоѓа. Истражувањето на островот ќе  реализираме  со  полудневната екскурзија  – Чудата на Милос, која е вклучена во цената.

ПОЛУДНЕВНА ЕКСКУРЗИЈА 

ЧУДАТА НА МИЛОС На кратко возење од пристаниште патот не носи до Саракинико, влез од чист бел камен извајан од вулкански ерупции. Ова зачудувачки убаво, светско место е едно од многуте геолошки чуда на островот и можеби едно од најфотографираните места на Кикладите.  Одиме надолу кон влезот за да можете да ја доживеете оваа единствена плажа и да фотографирате. Ќе  се чувствувате како да сте слетале на Месечината. Продолжуваме со возењето по драматичното крајбрежје на островот Милос кон Папафрангакластер длабоки приливи на море и морски пештери  која како Саракинико беше обликувана од вулканска активност. Ќе се задржиме на кратко на оваа живописна локација, каде што ќе можете да  погледнетенадолу  во чисти тиркизни води и да гледате некои прилично авантуристички туристи кои пливаат и нуркаат во пештерите на дното на долината. Потоа патуваме по живописниот главен пат долж крајбрежјето до улиците со калдрма и сокаците на Плака, со класични кикладно обележја од бели камени куќи и цвеќиња од бугавилја издигнато 250 м над Егејот. Ќе прошетаме низ  Плака за да се восхитуваме на нејзината традиционална архитектура и на неговиот зачудувачки поглед кон морето … Многу близу до Плака, веднаш до селото Трипити, ќе ги посетиме урнатините на античкиот Милос и неговиот римски амфитеатар, кој е пресечен во карпестиот пад на ридот во близина на античката агора. Таму ќе најдете големи Доријански  sидови и фрагменти од колони. Мермерниот амфитеатар, целосно реставриран во 2015 година, сè уште вклучува седум непроменети редови на седишта и нуди прекрасен поглед на заливот. Пред да се качиме во автобусот за да се вратиме на бродот крузер  ќе ја посетиме страната каде што беше откриена статуата на Венера де Мило (сега се наоѓа  во Лувр во Париз), откриена во 1820 година.

Враќање на бродот, индивидуално уживање на островот или на бродот… Во 18 ч бродот го напушта островот и се упатува кон Агиос Николаос на островот Крит. Уживањето продолжува на бродот, уживање во храна, пијалоци, забави, анимации…

3 ден Утрото  околу 08 ч пристигнување во Агиос Николаос на островот КритПОЛУДНЕВНА ЕКСКРЗИЈА ЕЛОУНДА Запознавањето и уживањето ќе го започнеме со  полудневната екскурзија Елоунда и над неа, екскурзија која е вклучена во цената. Од Агиос Николаос се возиме до Елунда, тивко одморалиште на прекрасниот залив Елунда – неговите хотели се дизајнирани да ја надополнуваат карпестата географија и тиркизните води во областа. Елунда е незаборавна убавица, позната низ целиот Егеј по своите прекрасни зелени ридови, плажите со шеќер-песок и чистото море што го привлекува. Овде ја гледаме островската тврдина Спиналонга, некогашен венецијански бастион од далеку и дознаваме сè за лепрозната колонија што живееше таму до 1957 година, и која се наоѓа во дебитантскиот роман на Викторија Хислоп, Островот, кој беше адаптиран од грчкиот телевизиски канал Мега во драма од 26 дела, До Ниси, најуспешната телевизиска серија некогаш емитувана во Грција.

Ја напуштаме Елунда за убавата Критса.Уживајте во неверојатен поглед на заливот Елунда и спектакуларниот залив Мирабело, а потоа лутајте по тесните улички на ова традиционално село. Неговите жители се познати по тоа што садат цвеќиња и овошни дрвја во нивните дворови и на балконите и терасите на нивните куќи. Потоа, нашето враќање во живописниот Агиос Николаос, Сен  Тропе на Крит и дом на многу шармантни кафулиња и ресторани. Најпознатото обележје на градот е малото езеро во центарот наградот во подножјето на карпа – езерото, познато како „Вулисмени“, каде што се капеше божицата Атина. Исто така, за одбележување, во главниот град на Источен Крит, се наоѓаат Археолошкиот музеј и катедралата, веднаш југо-западно од езерото на Платија Венизелу. Враќање на крузерот и индивидуално уживање на бродот… Во 17 ч бродот го напушта островот и се упатува кон Пиреа, пристаништето на Атина. Уживањето продолжува на бродот, уживање во храна, пијалоци, забави, анимации…

4 Ден Пристигнување на крузерот  во Пиреја (Атина)  во 07 ч историското пристаниште во Атина и област која е омилена поради своите продавници, музеи, убави населби и врвен спектар на барови, кафулиња и ресторани. Напуштање на бродот … Качување во авобус и поаѓање за Атина. Вашата авантура започнува со  илјадници години историја, панорамски разглед со водич (разгледот е вклучен во цената) на античка  Атина, плоштадите Омонија и Синтагма, Парламентот, Евзоните, Олимпискиот Стадион, Адријановата Порта, Акропол, Партенон… прошетка низ центарот на Атина а кога  ќе завршиме  со истражување на главниот град на Грција спектар на барови, кафулиња и ресторани. Можност за факултативен ручек на Плака, по изборПоаѓање на групата за Битола, со попатни  паузи …

ВО ЦЕНАТА од 399 евра Е ВКЛУЧЕНО:

 1. Организиран превоз – од Прилеп – Лаврион (Атина) и од Пиреа (Атина) – Прилеп
 2. Сместување во внатрешни кабини (сместување во надворешна кабина со доплата)
 3. All Inclusive – оброци храна на бродот
 4. Неограничено конзумирање на алколни и безалкохолни пијалоци
 5. Бродските пристанишни такси кои изнесуваат 129eвра по лице се влучени во цената.
 6. Бакшиши – влучени се во цената.
 7. Забави и анимации на бродот крузер
 8. Шатл превоз за Миконос
 9. Полудневна екскурзија  на островот Милос : Wonders of Milos – Чудата на Милос, вклучена во цената.
 10. Полудневна екскурзија  на островот Крит , од Агиос Николаос : Elounda and Beyond – Елоунда , вклучена во цената.
 11. Разглед на Атина со локален водич- вклучена во цената.
 12. Пратител на групата за време на патувањето.

За патувањето е потребен негативен PSR тест да не е постар од 72 часа!

НАПОМЕНА: Доколку некој има позитивен тест и нема да патува ,уплатените пари не пропаѓаат , парите ќе може да ги користи во наредните крстарења !!!

Патувањето ќе биде во согласност со сите Ковид 19 протоколи!

СИСТЕМИ ЗА Вентилација
Систем за вентилација со употреба на 100% надвор од свеж воздух, без рециркулација на воздухот.

Дезинфекција на АТМОСво системите за вентилација на сите јавни површини.

Доколку сакате да резервирате од  надворешните кабини или кабините со балкон  на цената на аранжманот од 399 евра се доплаќа по лице :

Cat/XA:   39 евра   се доплаќа за надорешна кабина со окно.

Cat/XB: 55 евра се доплаќа доколку сакате надворешна кабина со прозорец.

Cat/XC: 63 евра се доплаќа доколу сакате надворешна кабина со прозорец.

Cat/SBJ: Апартман со балкон – се доплаќа 296 евра по лице.

ЕДНОКРЕВЕТНИ КАБИНИ 

За  еднокреветна  внатрешна  се доплаќа  39 евра по лице од цената на внатрешна каб.

За еднокреветна надворешна  XA – се доплаќа 49 евра на цената  на XA кабина.

За еднокреветна надворешна XB  – се доплаќа  54 евра на цената на XB кабина.

За еднокреветна надворешна XC се доплаќа 56 евра на цената на XC кабина.

За користење на 1 лице на апартман со балкон SBJ  се доплаќа 280 евра на цената на SBJ апартманот.

3 и 4 возрасно лице (над 11,99 години) во внатрешна кабина плаќа минус 48 евра од цената.

Деца (од 2 до 11,99год.) во внатрешна кабина со 2 родители плаќа минус 104 евра од цената.

Инфанти (од 3 месеци до 2 години) во внатрешна кабина плаќаат  минус 104 евра од цената.

XA – Надворешни кабини – со окно. Надворешни кабини  на палубата 2 (~ 12 квадратни метри) можат да соберат до 4 лица, со 2 долни кревети, 3/4 лежај, бања со туш, клима уред, телефон, фен за коса, сеф ТВ  и окно.

XB – Надворешни  кабини. Надворешни кабини сместени  на палубата 3, 5 и 6 (~ 11 м2) можат да соберат до 2 лица, со 2 долни кревети, бања со туш, клима уред, телефон, фен за коса,сеф, ТВ и прозорец.

XBO – Надворешни кабини. Надворешни  кабини  со попречен поглед на палубата 6 (~ 13 квадратни метри) можат да соберат до 4 лица, со 2 долни кревети, 3/4 лежај, бања со туш, клима уред, телефон, фен, сеф, телевизор и прозорец (попречен поглед). Како по правило, во нашите простории има единечни кревети кои можат да се соберат заедно за да формираат еден голем кревет, по барање.

XC – надворешни  кабини. Надворешни кабини на палубата 3 и 4 (~ 14 квадратни метри) можат да соберат до 3 – 4 лица со 2 долни кревети, 3/4 кревет на кревет и софа кревет, бања со туш, климатизација, телефон, фен за коса, сеф, ТВ и прозорец. (Како по правило, нашите кабини имаат единечни кревети кои можат да се спојат заедно за да формираат голем кревет на барање.

XD – Надворешни  кабини Надворешните кабини на палубите 6 и 7 (15-16 кв.м.) можат да соберат до 4 лица, со 2 ниски кревети, 3/4 кревет на кревет, софа кревет, бања со туш, клима, телефон, фен, сеф, ТВ и прозорец. (Како по правило, нашите кабини имаат единечни кревети кои можат да се спојат заедно за да формираат голем кревет на барање.

SBJ – Балконски  апартмани на палуба 6 и палуба 7 (15-16 квадратни метри) можат да соберат до 3 лица, со 2 пониски кревети и 1 софа кревет, бања со туш, клима уред, телефон, фен, сеф, ТВ, ладилник мини бар и балкон.

S – апартмани – Балконски апартмани на палубата 6 (25 и 34 квадратни метри) можат да соберат до 3 лица, со 2 пониски кревети и 1 софа кревет, бања со туш, клима уред, телефон, фен, сеф, ТВ, мини-бар , фрижидер и 2 прозорци .

SB – Балконски апартмани на палубата 7 (~ 36 квадратни метри) можат да соберат до 3 лица, со 2 долни кревети и 1 софа кревет, бања со туш, клима уред, телефон, фен, сеф, ТВ, мини-бар во фрижидер и балкон.

Гранд апартмани на палубата 6, надвор од просторијата (~ 43 м2), можат да соберат до 3 лица, со 2 долни кревети и 1 софа кревет, бања со када и туш, клима уред, телефон, фен за коса, сеф, ТВ, мини бар во фрижидер и голем балкон со приватна бања со џакузи.Гранд апартмани на палубата 6, надвор од просторијата (~ 43 м2), можат да соберат до 3 лица, со 2 долни кревети и 1 софа кревет, бања со када и туш, клима уред, телефон, фен за коса, сеф, ТВ, мини бар во фрижидер и голем балкон со приватна бања со џакузи.Гранд апартмани на палубата 6, надвор од просторијата (~ 43 м2), можат да соберат до 3 лица, со 2 долни кревети и 1 софа кревет, бања со када и туш, клима уред, телефон, фен за коса, сеф, ТВ, мини бар во фрижидер и голем балкон со приватна бања со џакузи. Нашите кабини и апартмани  се управувани од личен стјуард и помошник стјуард за да се осигури дека имате се што ви треба кога ви треба. Дневна програма се доставува до вашата соба. Нашата практична услуга за перење ви овозможува лесно да патувате. Ние исто така имаме посветен тим за домаќинство што посетува двапати на ден за да се осигура дека вашата соба е свежа и пријатна.

НЕОГРАНИЧЕНО КОНЗУМИРАЊЕ НА ПИЈАЛОЦИ

ПИЈАЛОЦИ  (by the glass)

 • Газирана и негазирана вода
 • Газирен сок: Кока Кола, Спрајт…
 • Ice TeaСок (свежо исцеден сок од портокал се нуди со додадена цена)
 • Неалкохолни коктели: широк спектар на безалкохолни коктели
 • Кафе: Кул и егзотични кафиња, вклучително и Еспресо Фреддо, Капучино Фредо, Фрепе, и аис кафе
 • Топли пијалаци: широк спектар на популарни безалкохолни кафиња (еспресо, капучино, филтер, лате, грчко/турско кафе), топло чоколадо и чај (различни вкусови)
 • Грчки вкусови: Разновидни грчки пијалаци
 • Жестоки Пијалоци
 • Виски: Џони Вокер, Ред Леибол, Џим Бим, Ј&Б
 • Џин: Бифитер и Гордонс
 • Рум: Бакарди и Хавана клуб 3 години
 • Водка: Смирноф и Столичнаја
 • Текила: Хозе Куерво Бело
 • Мартини катче
 • Грчки вкусови: Егејски коктели и ексклузив Мартини
 • Меѓународни Коктели: Caipirinha, Блади Мери, Мај Таи
 • Пиво и Вино
 • Пиво: Пиво наточење и неалкохоно пиво (Draught Beer & Non-Alcoholic beer)
 • Вино: Бело/Црвен/Розе
 • Ликери
 • Порти
 • Шери и аперитви: Сандеманс
 • Campari
 • Пастис
 • Разновидни бренди, коњаци и шотс (кратки)
 • Автентични грчки ликери

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • – Патничко осигурување вклучено и ковид осигурување.
 • – Услуги во салон за убавина и спа центар
 • – Интернет
 • – Медицински услуги
 • – индивидуално користење на екскурзии кои бродот ги организира како факултативи со доплата
 • – влезници – индивидуална посета

– ДРУГИ НЕСПОМНАТИ УСЛУГИ

Оваа програма има многу ограничени места.

НАПОМЕНА: ПАСОШОТ МОРА ДА  БИДЕ  БИОМЕТРИСКИ И ДА БИДЕ ВАЛИДЕН МИНИМУМ УШТЕ 6 МЕСЕЦИ ОД ДЕНОТ НА СЛЕГУВАЊЕ ОД БРОДОТ, ОДНОСНО ОД ЗАВРШУВАЊЕТО НА КРСТАРЕЊЕТО .

Доколку некој има позитивен тест за ковид пред поаѓање и не можи да патува , парите ќе можи да ги користи во некое од наредните крстарења со истата компанија кои ќе ги организираме во иднина!!!

ПРИЈАВУВАЊЕ – ДО ПОПОЛНУВАЊЕ НА БРОЈОТ НА  РЕЗЕРВИРАНИТЕ КАБИНИ !!!ОГРАНИЧЕН БРОЈ !!!

Податоци за бродот: Бродот CELESTYAL  CRYSTAL има 163 внатрешни кабини, 313 надворешни кабини, 53 апартмани со балкон, капацитет за  1.200, патници, 4 лифтови, 10 патнички дескови – пултови. Сите кабини се опремени со клима уред, туш, WC, ТВ, телефон, сеф и фен за коса; сите апартмани имаат када и мини бар.

пријавување до пополнување на места!!!

[contact-form-7 id="1325" title="Contact Form"]