ДРАЧ – ТИРАНА – КРУЈА

30.04.2021 Поаѓање во 05 часот со автобус од Прилеп, за Албанија преку Струга на г. п. Ќафасан. Пристигнување во Драч околу 12 ч, сместување во хотел Космира со 3*, на самата плажа во населбата Голем. Попладнето посета на Драч и негово разгледување: џамијата Фатих, Венецијанската тврдина, Амфитеатарот од 2 – ри век, прошетка по шеталиштето покрај морскиот брег а потоа посета на фабрика за коњак-Скендербег со традиција од 1933 год. и дегустација на коњак, ракија, … Враќање в хотел. Ноќевање.

01.05.2021 Појадок.Факултативен излет до ТИРАНА,прошетка во центарот на градот каде можат да се видат : плоштадот и споменикот на Скендербег, Парламентот, Комплексот на Саат кулата и Хаџи Едем Беј џамија од 18 – ти век, Бункер музејот, Историскиот музеј, зградата на опера и балет театар… Слободно време во центарот на Тирана. Потоа посета на трговскиот шопинг центар ТЕГ. Вечерта враќање в хотел. Ноќевање.

02.05.2021 Појадок. Поаѓање за Македонија со попатна посета на градот Круја каде е роден Ѓорѓ Кастриот – Скендербег, можност за посета на музејот на Скендербег, замокот Круја, старата чаршија… Попладнето поаѓање за Македонија и пристигнување во Прилеп во доцните вечерни часови.     

Цена: 3600 денари (58 еур)

Во цената е вклучено:        

  • – автобуски превоз на дадената релација според протокол за превоз
  • – сместување во х. Космира со 3* на база 2 ноќевања со појадок
  • – разгледување на Драч
  • – организација и придружник на патувањето

Во цената не е вклучено:       

  • – патничко здравствено осигурување – без франшиза
  • – целодневен излет со разглед на Тирана и шопинг центарот ТЕГ (5 €)
  • Напомена: Рок на пријавување до 20.04.21 година.
  • За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ.                                                            

 

[contact-form-7 id="1325" title="Contact Form"]