1 ден 30.12.2021 Поаѓање во 21.00 часот од Прилеп, преку Гевгелија, ноќно возење со попатни паузи.

2 ден 31.12.2021 Пристигнување во Атина во утринските часови. Панорамско разгледување на градот со водич: плоштадите Омонија и Синтагма, Парламентот, Евзоните, Олимпискиот Стадион, Храмот на Зевс, Адријановата Порта, Акропол…Сместување во хотел во центарот на Атина. Слободно попладне во центарот на Атина. Дочек на новата 2022 г. на плоштад или во Таверна на Плака со богато мени и програма на грчки песни и игри (стариот дел на Атина–под Акропол). Ноќевање.

3 ден 01.01.2022 Појадок. Потоа полудневен излет до Пиреја-најголемото пристаниште на Балканот – со нејзините Марини, каде се стационирани најмодерни јахти од целиот свет. Потоа се оди до Глифада – најпознато излетничко место на Атињани, со убави плажи и вили. Продолжување до најјужниот Рт на Балканот Сунион – каде се најдува храмот на богот Посејдон (ќе се види надворешно- без влез).Враќање во Атина. Вечерта факултативна вечера во Таверна на Плака со богато мени и програма на грчки песни и игри. Ноќевање.

4 ден 02.01.2022 Појадок. Факултативен целодневен излет до Пелопонез со локален водич. Посета на Коринтскиот каналЕпидаурус-најакустичниот амфитеатар од Античка Грција, Микена-Античкиот град на Кралот Агамемнон и гробницата на Агамемнон. Поплад- нето преку Атина патувањето продолжува за Македонија, ноќно возење со попатни паузи.

ЦЕНА: 103 еур (6400 денари)

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

  • – автобуски превоз на наведената релација
  • – сместување на база 2 НП во хотел со 3* во Атина
  • – разглед на Атина со локален водич
  • – организација на аранжманот и лиценциран придружник на групата

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

  • – задолжително патничко осигурување
  • – факултативен целодневен излет до Пелопонез со водич – 20 €,
  • – целодневен излет до Пиреа,Глифада и Сунион -10 еур
  • – вечера во Таверна со програма=40 € на 31.12.2022г., (=30 € на 01.01.2022),
  • – влезници за локалитетите.

Напомена: Рок на пријавување до 20.12.2021 година.

ПРОТОКОЛИ ЗА ВЛЕЗ ВО ГРЦИЈА  / МАКЕДОНИЈА

Негативен PCR или негативен Брз антиген тест, потврда / сертификат за вакцинација од Covid-19 (14 дена по примена втора доза од вакцината), Сертификат за прележан Covid-19 (по 1 месец од потврдената инфекција, максимум до 6 месеци од датумот на тестирање односно 45 дена за во Македонија), за деца до 12 г се ослободени од овие мерки додека старосната граница на децата во Македонија се оденсува до 18 г.